Jak zrobić remont kuchni i łazienki?

Jak zrobić remont kuchni i łazienki?Kuchnia i łazienka to dwa pomieszczenia w każdym domu, które trudno jest wyremontować. Nie ze względu na poziom skomplikowania prac remontowych, ale na konieczność korzystania z nich na co dzień. W małych mieszkaniach najczęściej znajduje się jedna kuchnia i jedna łazienka. O ile bez kuchni można się obyć, tak ciężko jest sobie wyobrazić życie przez kilka dni lub tygodni bez łazienki. Zatem jak zrobić remont kuchni i łazienki nie dezorganizując życia całej rodziny?

Grunt to dobre przygotowanie

Kuchnia i łazienka to miejsca, które remontuje się bardzo rzadko. Niektórzy ludzie robią to tylko raz, na całe życie. Są to też pomieszczenia, których używa się codziennie, dlatego muszą być niezwykle funkcjonale, a wybrane rozwiązania i sprzęty powinny charakteryzować się dużą wytrzymałością. Z tego powodu tak ważne jest odpowiednie przygotowanie do ich remontu.

Na początku warto jest odpowiedzieć sobie na pytanie, czy remont będzie dotyczył całego pomieszczenia czy tylko jego części. Jeżeli planujemy jedynie wymianę posiadanych obecnie sprzętów i mebli, zachowując jednocześnie ich ułożenie, to zadanie jest uproszczone. Nie trzeba bowiem martwić się o ich nowe rozmieszczenie. Inaczej jest, jeżeli planujemy dokupienie sprzętów, których do tej pory nie było, np. zmywarki, ekspresu do kawy, lub wymianę prysznica na wannę. Takie działanie wymaga już ułożenia planu zagospodarowania przestrzeni.

Zapraszamy na http://remonty.w.poznaniu.pl/

Samodzielnie czy z architektem?

Aranżacja wnętrz to trudne zadanie. Wszystko trzeba przemyśleć i zaprojektować tak, żeby pomieszczenie miało nie tylko zachwycający wygląd, ale również funkcjonalny charakter. Podczas przygotowań do remontu kuchni i łazienki warto więc zasięgnąć porady specjalisty w tej dziedzinie lub zlecić mu wykonanie całościowego projektu.

Wynajęcie projektanta wnętrz jest niestety dosyć kosztowne, dlatego często decydujemy się na samodzielne projektowanie naszego mieszkania. O czym warto pamiętać? Trzeba wziąć pod uwagę rozmiar i rozmieszczenie nowych mebli, sprzętów i armatury sanitarnej. W podjęciu decyzji odnośnie nowego ustawienia może być pomocne wykonaniu kartonowych odpowiedników wyposażenia i ustawianie ich w różnych konfiguracjach, aż znajdziemy taką, która odpowiada nam najbardziej. Tego samego można dokonać również w specjalnym programie komputerowym. Będzie to nie tylko pomocne, ale również da wiele radości i frajdy.

Kuchnia

Podczas planowania remontu w kuchni warto jest pamiętać o dwóch kwestiach. Pierwsza dotyczy ciągu technologicznego. Jest to ciąg opisany w Polskiej Normie, który obejmuje lodówkę, zlewozmywak i kuchenkę oraz oddzielające je blaty. Istotą prawidłowego ich ułożenia jest zapewnienie optymalnej odległości między tymi sprzętami oraz wygospodarowanie odpowiedniej ilości miejsca na blatach kuchennych usytuowanych miedzy nimi.

Zakłada się, że ciąg technologiczny zaczyna się od lodówki, w której trzyma się większość produktów spożywczych. W drugiej kolejności powinien znajdować się kawałek blatu oraz zlewozmywak, w którym myjemy żywność, naczynia, sztućce i inne przyrządy używane podczas przygotowywania posiłków. Ciąg komunikacyjny powinien kończyć się kuchenką, na której gotujemy. Dobrze jest rozplanować ustawienie tych urządzeń w ten sposób, aby odległości miedzy nimi nie były zbyt duże.

Druga kwestia dotyczy zasady trójkąta roboczego, która zakłada, że najbardziej ergonomiczne ustawienie lodówki, zlewozmywaka i kuchenki opiera się na wierzchołkach trójkąta narysowanego na rzucie kuchni. Należy pamiętać, że łączna długość ramion tego trójkąta nie powinna przekraczać 7m. Uważa się, że takie ustawienie sprzętów zapobiega niepotrzebnemu chodzeniu na dużych odległościach.

Podczas remontu kuchni warto też pomyśleć o zorganizowaniu przestrzeni do jedzenia. Nie jest ona niezbędna, ale znacznie poprawi komfort i funkcjonalność kuchni. Można zrezygnować z tego elementu, jeżeli kuchnia jest połączona z salonem lub jadalnią.

Łazienka

Jak zrobić remont kuchni i łazienki?Odpowiednie zaprojektowanie łazienki zależy w dużej mierze od jej rozmiarów. Małe pomieszczenia warto urządzić tak, aby powiększyć je optycznie. Służy temu użycie jasnych płytek ściennych i podłogowych. Dekor na ścianach powinien być delikatny i subtelny. Duże wzory oraz mieszanina kolorów i faktur będą raczej odpowiednie do dużych i przestronnych łazienek.

Wybierając płytki do łazienki warto postawić na takie, które charakteryzuje niska nasiąkliwość (im mniejsza wartość procentowa tym lepiej) oraz wysoki poziom atypoślizgowości (im wyższa wartość zbliżona do R13, tym mniej śliskie będą płytki). Odporne na wilgoć powinny być również farby. Idealne będą takie przeznaczone specjalnie do łazienek, czyli farby lateksowe lub akrylowe. To samo dotyczy drewna. Najczęściej wybieranymi gatunkami są:

  • iroko
  • tek,
  • merbau,
  • cedr,
  • jatoba,
  • doussie.

Zawierają one dużo substancji oleistych, związków żywicznych i garbników, co czyni je odpornymi na wilgoć.

Kosztorys prac

Remonty kuchni i łazienki wymagają sporządzenia szczegółowego <b]kosztorysu prac

Kuchnia i łazienka to dwa pomieszczenia, które wymagają dużego nakładu środków finansowych i udziału w remoncie niejednej ekipy fachowców. Warto więc dobrze przygotować się do odnawiania tych pomieszczeń, tak, aby nic nas nie zaskoczyło i aby remont nie trwał zbyt długo.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *