Remont poddasza. Od czego zacząć?

Remont poddasza. Od czego zacząć?Remont poddasza najczęściej oznacza po prostu jego adaptację do celów mieszkaniowych. Jest to duża inwestycja, która wymaga podjęcia wielu kroków, nie tylko budowlanych, ale również prawnych. Jeżeli podczas budowy domu poddasze nie zostało od razu odpowiednio przystosowane do jego praktycznego wykorzystania, a dopiero po czasie chcemy je zmodyfikować, to czeka nas nie lada wyzwanie. Od czego zacząć remont poddasza i jak wykonać go z głową?

Dostępność innych możliwości

Chęć adaptacji poddasza jest zazwyczaj podyktowana potrzebą zwiększenia powierzchni użytkowej domu. Działka, na której stoi budynek, nie zawsze jest odpowiednio duża, aby można było dobudować kolejny segment. Nie zawsze też chcemy to zrobić ze względów estetycznych. Jedynym rozwiązaniem takiej sytuacji jest pójście “w górę”, czyli remont poddasza.

Korzyści z adaptacji poddasza

Adaptując poddasze zyskujemy nie tylko dodatkową powierzchnię użytkową. Otwieramy sobie furtkę do organizacji przestrzeni zgodnie z naszymi potrzebami. Mamy bowiem możliwość ustawienia, np. ścianek działowych w takich miejscach, które nam odpowiadają, a nie które dyktuje prawo budowlane. Oczywiście w realizacji planów aranżacyjnych trzeba tego prawa przestrzegać, ale często ma ono ograniczony wpływ na nasze plany.

Nowa powierzchnia użytkowa pozwala zrealizować plany aranżacyjne, które do tej pory z różnych przyczyn były niemożliwe do realizacji. Na poddaszu można urządzić dodatkową sypialnię, studio, atelier, gabinet do pracy, pokój dla dzieci, siłownię, domowe spa lub pokój gościnny. Liczba możliwości jest nieograniczona.

I wreszcie, adaptując poddasze znacznie podnosimy standard energetyczny całego budynku. Często zmuszeni jesteśmy wykonać dodatkowe ocieplenie dachu, co sprzyja zminimalizowaniu strat ciepła.

Od czego zacząć remont poddasza?

Jak widać adaptacja poddasza niesie ze sobą wiele korzyści. Jednak tak jak inne remonty, wymaga odpowiedniego przygotowania.

Decydując się na remont poddasza powinniśmy podzielić całość inwestycji na 4 etapy:

  • Przeanalizowanie projektu domu oraz konieczności dokonania niezbędnych zmian.
  • Określenie zakresu remontu i jego kosztu.
  • Zdobycie wymaganych zezwoleń.
  • Budowa i remont.

Przeanalizowanie projektu domu oraz konieczności dokonania niezbędnych zmian

Na tym etapie niezbędna może okazać się pomoc specjalisty, czyli architekta budowlanego. Konsultacja przyniesie odpowiedzi na podstawowe pytania, czyli m. in. jak dużych zmian w konstrukcji domu będzie trzeba dokonać.

Zmiany te podyktowane są głównie przepisami prawa budowlanego. Określa ono, np. minimalną wysokość, która wynosi 2,5m. Należy ją osiągnąć w przyjemniej jednym punkcie poddasza. Konieczne jest również dokonanie odpowiednich obliczeń wytrzymałości stropu i ich zastosowanie.

Trzeba pamiętać, że również pokrycie i konstrukcja dachu powinna być dostosowana do użytkowej funkcji poddasza. Na tym etapie planów warto więc skonsultować się również z dekarzem, który określi, czy będą konieczne zmiany o tym charakterze. Najczęściej należy wykonać ocieplenie pierwotnej konstrukcji dachu oraz wymienić jego pokrycie na takie, które będzie mniej akustyczne. Krople deszczu spadające na dach potrafią wyrządzić duży hałas, który może przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu na poddaszu.

Określenie zakresu remontu i jego kosztu

Po dostosowaniu projektu do planowanego remontu przyszedł czas na określenie jego zakresu i związanych z tym kosztów. Na tym etapie powinniśmy już wiedzieć, czy konieczne będzie podniesienie dachu, jego ocieplenie i zmiana pokrycia. Alternatywą dla podniesienia dachu może być zastosowanie kąta nachylenia dachu, który będzie odpowiednio wysoki lub zmiana wysokości ścianki kolankowej. Ta ostatnia opcja umożliwia w szczególności uzyskanie relatywnie dużej powierzchni użytkowej w stosunku do katą nachylenia dachu.

Dodatkowych zmian wymaga też zazwyczaj instalacja elektryczna budynku. Najczęściej nie jest ona przystosowana do adaptacji użytkowej poddasza i funkcji poszczególnych pomieszczeń, które będą się tam znajdować. Jeżeli na poddaszu chcemy urządzić dodatkową kuchnię lub łazienkę, przeróbkom będzie podlegała również instalacja wodno-kanalizacyjna.

Bardzo ważna jest także kwestia odpowiedniego doświetlenia poddasza. Najlepiej sprawdza się system mniejszych, ale częściej rozmieszczonych okien. Zastosowanie jednego, dużego przeszklenia będzie na pewno bardziej efektowne, ale zapewni mniejszy poziom doświetlenia. Najchętniej wybierane są więc okna połaciowe oraz lukarny, które przybierają najróżniejsze kształty.

Ostatnia bardzo ważna kwestia dotyczy schodów. Komunikacja z niższymi kondygnacjami budynku musi być zaplanowana w taki sposób, aby na poddasze można było dostać się zachowując pionową postawę. Niekiedy wymaga to wygospodarowania przestrzeni również na niższym piętrze. Najmniej miejsca zajmują schody spiralne, które są tez bardzo efektowne.

Wybór wszystkich elementów remontu powinien zakończyć się sporządzeniem kosztorysu. Na tym etapie znaczna część właścicieli domów rezygnuje z adaptacji poddasza, bowiem inwestycja przekracza ich możliwości finansowe lub jest nieopłacalna.

Zdobycie wymaganych zezwoleń i budowa

Niektóre z zaplanowanych prac remontowych są na tyle duże, że ingerują w konstrukcję budynku. Takie zmiany wymagają zdobycia pozwolenia na budowę. Adaptacja poddasza musi tez być zgodna z planem zagospodarowania przestrzennego obszaru, na którym stoi dom. Do wniosku o wydanie pozwolenia należy dołączyć m.in. plany budynku oraz wypis z planu zagospodarowania przestrzennego.

Po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń pozostaje jedynie rozpocząć budowę, a na końcu cieszyć się uzyskanym efektem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *