Jak czyścić fugi po remoncie?

Jak czyścić fugi po remoncie?Wszelkie remonty wiążą się niestety ze zrobieniem wszechobecnego bałaganu, który po zakończeniu prac budowlanych trzeba posprzątać. O ile sprzątanie po, np. malowaniu jest stosunkowo proste, o tyle czyszczenie świeżo położonych płytek i fug już takie łatwe nie jest. Obowiązuje kilka zasad, których przestrzeganie pozwoli odpowiednio zadbać o nowe wykończenie mieszkania. Co zrobić, żeby bez problemu wyczyścić fugi po remoncie?

Łatwo i wygodnie

Najprostszym rozwiązaniem jest wynajęcie profesjonalnej firmy sprzątającej, zajmującej się usuwaniem poremontowych pozostałości. Firmy takie posiadają specjalistyczny sprzęt i środki czyszczące, za pomocą których mogą dokładnie posprzątać całe mieszkanie, w tym oczywiście fugi. Zlecenie sprzątania firmie z pewnością pozwoli zaoszczędzić trochę czasu, ale za to zwiększy koszty remontu, bowiem taka usługa sporo kosztuje.

Domowe sposoby

Fugi można oczywiście wyczyścić samodzielnie. Warto zacząć od domowych sposobów, które opierają się na użyciu naturalnych produktów dostępnych niemal w każdej polskiej kuchni. Domowe metody mają jedną przewagę nad chemicznymi środkami do czyszczenia – większość z nich nie pozostawia po sobie przykrego, drażniącego zapachu. Są to też metody delikatniejsze i bardziej bezpieczne również dla czyszczonych powierzchni, do których niewątpliwie należą fugi.

Do najczęściej wykorzystywanych domowych sposobów na czyszczenie fug należą:

  • Mieszanina sody oczyszczonej i octu – składa się z wody (100ml), octu (100ml) i sody oczyszczonej (1 opakowanie). Wszystkie składniki należny połączyć, a następnie nałożyć na zabrudzone fugi przy pomocy szczoteczki z miękkim włosiem i pozostawić na nich przez 15min. Po tym czasie trzeba je zmyć dużą ilością czystej wody. Ten sposób jest najlepszy na trudne, suche zabrudzenia, jak również zalegający kamień, rdzę i tłuste naloty.
  • Proszek do pieczenia – nanosi się go na fugi zmoczone wodą i czeka około pół godziny aż proszek się rozpuści. Z reguły nie trzeba niczym szorować fug, proszek do pieczenia sam usunie zabrudzenia. Na koniec trzeba go zmyć czystą wodą. Przy bardziej uporczywych zabrudzeniach można użyć delikatnej szczoteczki do czyszczenia, ale nie jest to konieczne. Ta metoda jest skuteczna w przypadku odbarwień i lekkich zabrudzeń.
  • Sok z cytryny – doskonale sprawdza się do czyszczenia jasnych i białych fug z suchych zabrudzeń, rdzy i kamienia. Sok z cytryny trzeba nanieść na fugi i pozostawić na 15min, a następnie delikatnie je przeczyścić. Pozostałości soku należy wytrzeć mokrą ściereczką, a całość powierzchni również suchą szmatką.

Specjalistyczne preparaty chemiczne

Ciężkie zabrudzenia poremontowe mogą okazać się silniejsze od działania domowych sposobów na czyszczenie fug. Warto więc sięgnąć po silniejsze środki. Na rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych preparatów chemicznych, które mają za zadanie wyczyścić fugi z pozostałości kurzu, pyłu, kleju i innych zabrudzeń powstałych podczas remontu.

Środki te nie są przeważnie zbyt drogie. Ich cena waha się w przedziale 15-30 zł za butelkę. Dostępne są preparaty gotowe do użycia, jak również w formie koncentratu, który przed użyciem należy rozcieńczyć. Korzystanie z nich jest przeważnie bardzo proste, tzn. trzeba nanieść środek na zabrudzone fugi, odczekać określoną ilość czasu, a następnie wyczyścić miękką szczoteczką i zmyć go wilgotną ściereczką.

Dużą wadą preparatów chemicznych do czyszczenia fug jest ostry, gryzący zapach. Z tego powodu zaleca się używanie ich jedynie w pomieszczeniach z dobrą wentylacją, które można przewietrzyć. Podczas ich stosowania należy też zachować środki ostrożności, tzn. używać gumowych rękawiczek, aby nie dopuścić do kontaktu preparatu ze skórą.

Środki dostosowane do rodzaju fugi

Jak czyścić fugi po remoncie?Na rynku dostępne są różne rodzaje fug, dlatego też różnych środków używa się do ich czyszczenia. O czystość fug cementowych można zadbać już podczas ich mieszania z wodą. Woda powinna być czysta, ponieważ brudna lub wysoko mineralizowana może zmieniać barwę kolorowych fug. Producenci zalecają, aby przez kilkanaście pierwszych dni fugi cementowe czyścic jedynie czystą wodą. Dopiero po tym czasie można używać specjalnych zmywaczy osadów cementowych i wapiennych. Są to środki, które swoje działanie opierają na słabych kwasach organicznych lub mocno rozcieńczonych kwasach nieorganicznych.

Trudniej jest wyczyścić zabrudzenia fug epoksydowych. Właściwie mówi się, że jest to niemożliwe. Fugi epoksydowe twardnieją w przeciągu kilkudziesięciu minut od wymieszania masy produktu z utwardzaczem. Po utwardzeniu wszystkie zabrudzenia, które dostały się do fugi lub osiadły na niej przed wyschnięciem są niemal nie do usunięcia.

Fugi epoksydowe najlepiej czyścić na krótko po ich nałożeniu używając do tego jedynie ciepłej wody, do której ewentualnie można dodać odrobinę alkoholu etylowego. Ułatwia on zmywanie i czyszczenie. Na rynku dostępne są również specjalne preparaty do czyszczenia miejscowego, lecz ich działanie ogranicza się do zmiękczenia powierzchniowych zabrudzeń, które należy usuwać mechanicznie.

Uniwersalne zasady czyszczenia fug

  • Świeżo położone fugi warto spróbować wyczyścić czystą wodą. Dopiero jeżeli ten sposób zawiedzie można próbować innych środków.
  • Podczas czyszczenia fug środkami chemicznym zawsze należy używać gumowych rękawiczek dla ochrony wrażliwej skóry dłoni.
  • Fugi najlepiej czyścić za pomocą miękkich lub półtwardych szczoteczek. Dobrze sprawdzają się również gąbki zmywakowe i bawełniane ściereczki.
  • Należy unikać używania szczoteczek z twardym włosiem, ponieważ mogą porysować delikatną powierzchnię płytek oraz fug.

1 thought on “Jak czyścić fugi po remoncie?

  1. po remoncie ale ostatnio i tak raz na jakiś czas czyszczę parownicą ariete. szczególnie w wc, bo para od razu dezynfekuje przecież.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *