Jak posprzątać po remoncie?

Jak posprzątać po remoncie?Remonty – niewiele osób lubi je robić. Potrafią ciągnąć się w nieskończoność i zrujnować domowy budżet. Najłatwiej jest je wykonywać w kompletnie pustych pomieszczeniach. Niestety nie zawsze ma się to szczęście. Czasami trzeba wyremontować dom, w którym mieszka już cała rodzina. Koniec remontu to najbardziej wyczekiwany moment, niestety oznacza on jedno – początek wielkiego sprzątania. Jak przetrwać sprzątanie po remoncie?

Zacznij sprzątanie przed remontem

Przed remontem? Dokładnie tak! Zasada jest prosta – im lepiej zabezpieczymy mieszkanie przed remontem, tym mniej będzie po nim sprzątania. Warto więc pomyśleć o wyniesieniu wszystkiego co się da z remontowanego pomieszczenia do innej części mieszkania, w której na chwilę obecną nie będą wykonywane prace remontowe. Pozwoli to zabezpieczyć meble i sprzęty przed niepotrzebnym zabrudzeniem i osiadaniem na nich kurzu. Wyniesione “gabaryty” można również przykryć folią malarską, która będzie stanowiła dodatkową barierę dla kurzu, brudu i kapiącej farby.

Rzeczy, które na co dzień stoją luzem warto zapakować w kartony i pudełka, które bez problemu będzie można szczelnie zamknąć. Po rozpakowaniu takie kartony nadają się jedynie do wyrzucenia, co zaoszczędzi nam dodatkowego wycierania.

Podłogi można zabezpieczyć porozkładanymi kartonami, szmatami lub dodatkowymi wycieraczkami. Nie tylko ograniczy to roznoszenie się zabrudzeń, ale również uchroni posadzki i panele przez uszkodzeniami mechanicznymi.

Sprzątaj w trakcie prac remontowych

Jak posprzątać po remoncie?Nie trzeba zostawiać całego sprzątania na czas zakończenia remontu. Dobrze jest zatem część rzeczy wykonać w jego trakcie. Przykładowo, po zakończeniu malowania jednego pokoju, można już umyć w nim okna i powycierać listwy przypodłogowe.

Wykonywanie pewnych rzeczy na bieżąco uchroni nas przed włożeniem dodatkowego wysiłku w ich zrobienie w późniejszym czasie. Plamy z farby na podłodze najlepiej wycierać od razu po ich zrobieniu, czyli w trakcie malowania. Podobnie jest z zabrudzeniami na listwach przypodłogowych, czy też rurach i innych wystających elementach.

Jeżeli mamy taką możliwość, postarajmy się wygospodarować jedno pomieszczenie, w którym będzie można wykonywać wszystkie najbrudniejsze prace, np. cięcie płytek, mieszanie zaprawy lub gładzi szpachlowej. Może to być garaż, piwnica lub balkon. Miejsce to należy również odgraniczyć od “czystej” części domu, tak, aby zabrudzenia nie roznosiły się po całym mieszkaniu.

Sprzątanie po remoncie

Najpierw należy pozbyć się z domu wszystkich zalegających śmieci, pozostałości gruzu i niepotrzebnych już końcówek materiałów budowlanych. Sprzątanie wykonywane stricte po zakończeniu remontu można podzielić na dwa etapy. Pierwszy z nich to sprzątanie na sucho. Początkowo trzeba usunąć największe zabrudzenia. Ważne jest, aby nie wykorzystywać do tego mokrych ściereczek, które tylko zrobią więcej bałaganu rozmazując zalegający kurz i tworząc z niego lepką, przypominającą błoto maź.

Przy tego typu pracach najlepiej sprawdzają się odkurzacze przemysłowe. Są one dużo bardziej wytrzymałe od zwykłych, domowych odkurzaczy. Nie zapychają się tak łatwo i pozwolą znacznie skrócić czas sprzątania. Większość z nas nie posiada takiego odkurzacza w domu, ale bez problemu można go wypożyczyć w firmach zawodowo zajmujących się sprzątaniem po remontach.

Kolejny krok to ponowne suche odkurzanie, tym razem za pomocą miękkich szczotek i szmatek. Pozwoli to zebrać pozostałą część kurzu i pyłu.

Drugi etap poremontowego sprzątania to sprzątanie na mokro. Teraz nadszedł czas na użycie dużej ilości mokrych szmatek i chłonnych gąbek. Istotne jest, aby były to produkty dobrej jakości, które pozwolą zebrać dużą część zabrudzeń za jednym ruchem ręki. Na tym etapie przydatne są również wszelkiego typu mopy i ścierki do podłogi.

Należy pamiętać, że wszystkie prace powinny być rozplanowane w myśl jednej, podstawowej zasady – sprzątanie należny wykonywać od góry do dołu. Najpierw sprzątamy elementy znajdujące się najbliżej sufitu, a później stopniowo schodzimy w dół ku podłodze. Dzięki temu zanieczyszczenia spadające z górnych części mebli nie będą brudzić umytych już wcześniej elementów znajdujących się blisko podłogi.

Opcja dla zapracowanych

Robiąc remont nie da się uniknąć bałaganu, który później ktoś musi posprzątać. Z różnych powodów nie zawsze możemy to zrobić samodzielnie. Warto wtedy pomyśleć nad wynajęciem profesjonalnej firmy sprzątającej, która wykona za nas wszystkie konieczne prace. Jest to bardzo wygodne, ale jednocześnie kosztowne rozwiązanie.

Podsumowując

Aby przeżyć sprzątanie po remoncie bez rwania włosów z głowy warto:

  • zaopatrzyć się wcześniej w niezbędne środki czystości, np. płyny do podłóg, mleczka do czyszczenia, środki zabezpieczające przed osiadaniem kurzu, płyny do szyb
  • nabyć odpowiednią ilość chłonnych ściereczek, gąbek i mopów
  • jak najlepiej zabezpieczyć meble i sprzęty folią i taśmą malarską
  • zapakować do kartonów i pudełek jak najwięcej rzeczy
  • zabezpieczyć podłogi przed uszkodzeniami mechanicznymi
  • część prac wykonywać na bieżąco – większość zabrudzeń łatwiej usunąć od razu po ich powstaniu
  • bezwzględnie pamiętać o fundamentalnej zasadzie sprzątania – od góry do dołu
  • poinformować rodzinę i przyjaciół o planowanym remoncie i późniejszym sprzątaniu, może ktoś z naszych najbliższych wykaże chęć pomocy?

Sprzątanie po remoncie to ostatni etap tego ciężkiego czasu. Dobrze jest zatem o tym pamiętać. Z pewnością pomoże to nam przetrwać ten trudny okres, a widok nowo wyremontowanego i odświeżonego wnętrza z pewnością będzie wspaniałą nagrodą za poniesione trudy.

3 thoughts on “Jak posprzątać po remoncie?

  1. Ostatnio przy remoncie kupowaliśmy w kilku miejscach kartony i najlepsze faktycznie okazały się te z Less Mess, nie rwą się i wytrzymują spore obciążenie =)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *